Terapia punktów spustowych - najczęściej ból z jakim borykają się pacjenci szukający pomocy u fizjoterapeuty jest pochodzenia mięśniowo-powięziowego, czyli dolegliwości bólowe dotykają zwykle tkanek miękkich narządu ruchu człowieka tj. mięśni, powięzi, więzadeł itp.
Napięcia tkanek miękkich powodują zaburzenia krążeniowe między tkankami, dochodzi do pogorszenia przemiany materii tkanek, a co za tym idzie powstawania wyczuwalnych miejsc „lokalnie uwrażliwionych” tzw. mięśniowo-powięziowych punktów spustowych, a także zwłóknień i obrzęków.
Terapia tych punktów daje pozytywne rezultaty w postaci szybkiego zmniejszenia dolegliwości bólowych lub ich całkowitego usunięcia, oraz normalizacji strukturalnych zmian w układzie mięśniowo-powięziowym w przypadku zarówno bólu ostrego jak i przewlekłego.
Punkt spustowy to nadwrażliwe miejsce znajdujące się na brzuścu mięśnia lub jego powięzi. Jest wrażliwy na ucisk dając ból o charakterze promieniującym lub rzutowanym. Punkty spustowe zwykle powstają w mięśniach, które narażone są na chroniczne przeciążenia. Podczas gdy punkt spustowy jest rzeczywistym źródłem odczuwanego przez pacjenta bólu, inne czynniki powodują aktywację tego punktu, czyli jeżeli dezaktywujemy punkt spustowy – ból ustąpi, jednak nie jest to jednoznaczne z usunięciem czynników, które powodują jego powstawanie.
Czynniki powodujące powstawanie punktów spustowych:
Przeciwwskazania do terapii: